Akkor nézzünk, picit a mélyebb részére a lakástakaréknak. Ki köthet ilyen megtakarítást? Sokan úgy gondolják, hogy ők már elég idősek, vagy nekik nem szükséges ilyen megtakarítás… a tény az, hogy nincs életkorhoz kötve a megkötés. Ez nem egy életbiztosítás. Itt nem nézzük, hogy ki hány éves, vagy amikor lejár a megtakarítás akkor mennyi lesz. Ami fontos szempont, hogy ne legyen még ilyen megtakarítása, rendelkezzen magyar adószámmal, személyes dokumentumokkal, lakcímmel és határozza el, hogy erre félre tesz havonta. (Ezt persze az előző részben is leírtam. )
Emellett ami még nagyon fontos, hogy határozzuk el, hogy milyen futamidőre szerződünk le? Jó tudni, hogy 4,5,6,8 és 10 évre szerződhetünk. Természetesen a rugalmasságból adódik, hogy ha pl. 4 éves megtakarítást indítunk, de 4 év elteltével nem tudjuk, mire felhasználni akkor meghosszabbíthatjuk a szerződést. Ugyan ez érvényes visszafelé is. Ha tényleg fogalmunk sincs, mikor mire gyűjtögetünk, akkor azt szoktam javasolni, hogy 10 éves megtakarítást indítsunk, mert, ahogy a szerződés 4-ik évét betölti, akkor bármikor kérhetjük a megtakarítást és nem kötelező a 10 évet kivárni. A 4 évet azért kötelező megvárni, mert csak 4 év takarékoskodás után jár az állami támogatás. Ennél hamarabb csak áthidaló kölcsön formájában vehetjük ki a megtakarítást. (Erről írok majd később bővebben.)
Rengetegszer előfordul, hogy valakinek van már a nevén ilyen megtakarítás. Természetesen közeli hozzátartozók közösen gyűjthetnek egy lakáscélra. Összevonhatóak.
Ki minősül közeli hozzátartozónak?
- házastárs
- gyerek
- szülő
- nagyszülő
- unoka
- testvér/féltestvér
- gyám, gondnokolt, gondnok
Tehát rengetegszer előfordul, hogy egy családban több szerződést is indítanak egyszerre, hogy az állami támogatást többszörözzék.
A legtöbbször a következő kérdéssel találkoztam: „Nincs lakáscélom. Nem tudom mire használni” Ilyenkor azt javaslom, hogy járjunk körbe a saját lakásunkon, nézzük meg, hogy mit szeretnénk majd felújítani, vagy mit muszáj később változtatni a környezetünkön? Pl. egy bizonyos kor után a gyerekek külön szobát szeretnének, vagy mi magunk szeretnénk nagyobb lakásba/házba költözni…
De nézzük meg, hogy mire is lehet használni a lakástakarékot?
- építkezés: új lakás/ház építése
- vásárlás: tanya, telek, lakás, ház, lakásbérleti-lakáshasználati jog, nyugdíjasházban lakáshasználati/bérleti jog
- bővítés, csere
- felújítás, korszerűsítés
- kommunális és közművek építése, kialakítása
- munkáltatótól, önkormányzattól, hitelintézettől, pénzügyi intézettől felvett hitel/lízing elő- vagy végtörlesztése
A lényeg, hogy tudjuk a felújításnál rögzített dolgokra gondoljunk, amit ha pl. költözünk, akkor bontani kelljen. Pl. beépített gardrób, beépített konyhabútor, stb. Ha nem vagyunk biztosak abban, hogy mire használhatjuk, akkor tájékozódjunk a neten, vagy érdeklődjünk szakemberektől. Fontos, hogy pl. kanapé áthúzatására nem lehet használni…
Ha bizonytalan vagy keress bátran.
Következő téma: Mi történik a lakástakarékommal, ha letelt a megtakarítás? Mi az a kiutalás?