Napi tippek pénzügyekről

Napi tippek pénzügyekről

15. Milyen hitel lehetőségeink vannak, ha használt lakást szeretnénk vásárolni?

2017. május 22. - Gabriella Páll

Első sorban gondoljuk át, nézzük meg, hogy milyen ingatlant szeretnénk? A jövedelmünkhöz, meglévő hitel állományunkhoz, kiadásainkhoz, önerőnkhöz képest mekkora hitelt szeretnénk felvenni? Egyáltalán kell-e hitelt felvenni? Célszerű szakemberrel vagy a bankunkkal felvenni a kapcsolatot, hogy tájékozódjunk, mekkora hitel felvételére vagyunk alkalmasak. Rengeteg helyen kiadnak elő bírálati igazolást arról, hogy mennyi hitelt kaphatunk a banktól. 

cyber-1812731_340.jpg

Gondoljuk át, hogy melyik pénzintézetet választjuk, mert elég hosszú időre kapcsolatban leszünk. Mérlegeljük, hogy számunkra milyen típusú hitel a kedvező. Itt arra gondolok, hogy a hitelek kamatozása eltérő. Vannak változó és fix kamatozású hitelek. Vegyük számításba azt is, hogy szeretnénk-e hamarabb visszafizetni a hitelt és kötöttünk-e már vagy fogunk-e indítani lakástakarék megtakarítást.  (Erre a következő blog bejegyzésemben részletesen kitérek majd.)

Tüzetesen tervezzük meg az önerő kérdését is. Fontos tudni, hogy az ingatlant be is kell rendezni és a vásárlással számos költség is adódik majd. Gondolok itt ügyvédi díjra, banki költségekre, illeték fizetésére. Persze ilyenkor jöhet számításba a CSOK is.

A mostani CSOK feltételek szerint használt ingatlan vásárláshoz igénybe lehet venni az állam által adott összegeket. Az építkezéshez képest picit könnyebb az ügyintézés.  Tehát, ha van meglévő gyerekünk vagy vállalunk be gyerekeket, akkor az önerőnket kiegészíthetjük a CSOK-kal. Ebben az esetben a lakás/ház négyzetméterére is figyelnünk kell, illetve a gyerekek számára.  Az előző bejegyzéseimben kitértem már a feltételekre…

Így az egyik lehetőségünk, ha igénybe veszünk CSOK támogatást, akkor az önerőnket növeljük vele.  Kiválasztottuk az ingatlant, akkor ügyvéddel adásvételi szerződést kell kötni. Ebbe a banki szabályoknak megfelelően be kell íratni a CSOK összeget, önerőt, fizetési ütemezést és a hitelt is. Ha nem veszünk igénybe CSOK-ot akkor természetesen azt nem. Fontos, hogy vásárlási célnál is a CSOK-ot és a hitelt egyszerre kell igényelni!

Ha megvannak a beadáshoz szükséges dokumentumok, akkor a bankban rögzítik az igénylést. Egy értékbecslő megnézi az ingatlant és részletes szakvéleményt készít róla. Ezután az eredmény, a jövedelmünk, beadott dokumentumok alapján bírálják a hitelünket (és a CSOK-ot is ha kértünk). Jó, ha tudjuk, hogy a bank a bírálat érdekében kérhet még igazolásokat, dokumentumokat.  A pozitív bírálati eredmény után kiadják a szerződés tervezetet áttanulmányozásra. Erre minimum 3 napunk van, és utána szerződést kötünk a bankkal és közjegyző előtt is. Ezek után a folyósítási feltételeknek kell megfelelni. Pl. Lakásbiztosítást kell kötni, az önerőt teljesen meg kell fizetni és erről ügyvédi igazolást kell bemutatni, stb. Ezeket természetesen mindig elmondják.

Ahogy átutalták az összegeket az eladónak, akkor a tulajdonunkba kerülhet az ingatlan és boldogan beköltözhetünk. Hitelfolyósítást követő hónapban pedig a törlesztést is meg kell kezdeni.

apartments-1845884_340.jpg

Abban az esetben, ha nincs önerőnk és a CSOK feltételeit sem tudjuk teljesíteni, akkor plusz ingatlan fedezetet adhatunk. Ebben az esetben a bank mind a két ingatlanra jelzálogjogot jegyez be. Ha pedig ez sem megoldható, de jó a jövedelmünk, akkor a banki szerződés után, de folyósítás előtt vehetünk fel személyi kölcsönt önerő gyanánt. Azt javaslom, hogy mind a két esetben legyünk nagyon körül tekintőek és mérjük fel, hogy mit vállalunk.

Következő téma: Milyen kamatozású hitelt válasszunk?

süti beállítások módosítása